Port Royale.Bg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Port Royale.Bg

Добре дошли в пристанището отворено за всички фенове на яхти и ветроходи
 
ИндексЗбИжЗИЙГалерияТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Георги Георгиев (Ветроходец)

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
ShadowMan
Навигатор
Навигатор
ShadowMan


Male
Брой мнения : 241
Age : 32
Localisation : оф и аз незнам къде съм
Emploi : Лай иу Шът Тне Фък Ъп
Loisirs : Pirates Of The Caribbean,Spider-Man
Registration date : 14.03.2007

Character sheet
Професия::
Ранк::

Георги Георгиев (Ветроходец) Empty
ПисанеЗаглавие: Георги Георгиев (Ветроходец)   Георги Георгиев (Ветроходец) Icon_minitimeНед Май 27, 2007 8:32 pm

Роден е в Кърджали на 4 юни 1930 г. Баща му е офицер от армията (родом от Ботевград) и семейството често сменя местожителството си. През 1939 или 1940 бащата получава назначение във Варна и тогава малкият Георги за първи път вижда морето. Очевидно то го помамва още тогава, или както се изразява първопроходецът в самотното ветроходство американецът Джошуа Слоукъм, "То, морето, ме очарова още от самото начало." От спомени на очевидци и приятели се знае, че бъдещият капитан Георгиев наистина е прекарвал повече време на Хелинга (там, където на времето във Варненското пристанище са държали гребните и ветроходни лодки), отколкото над учебниците.

В началото на 50-те години, Капитанът отива в София, където живее сестра му и изпратеният там неин съпруг - военен лекар. В онези години Георги Георгиев основава буквално "с две ръце" първия софийски яхтклуб "Академик"- на Горни Пасарел. Жени се, ражда му се син, но скоропостижно се развежда и се завръща във Варна, за да се заеме да довърши образованието си. Без особени усилия завършва Вечерната гимназия и Техникума по корабостроене и корабоплаване, който му дава възможността да се заеме с онова, което най-много обича - да плава по море.

След основаването на яхтклуб "Порт Варна" (който след смъртта на Капитана ще вземе неговото име), Георги Георгиев се включва активно в дейността му. Първото голямо плаване, осъществено от този клуб през 1974 година с яхта "Вега" под командването на Георги Георгиев (членове на екипажа - Иван Георгиев-Зъбата, Иван Йорданов и журналистa Братислав Талев, син на писателя Димитър Талев, а по онова време - журналист в списание "Наука и техника за младежта") е обиколка на Черно море с идеята да се търси сътрудничество за организиране на голяма регата в акваторията на Понта.

През 1975 година, по решение на клубния съвет Георги Георгиев прави квалификационно плаване за Трансатлантическото състезание за самотници, известно тогава като ОСТАР (OSTAR - Observer Singlehanded Transatlantic Race), от Варна до Батуми.

На 5 юни 1976 година яхтата "Кор Кароли" е една от 125-те допуснати до старта на ОСТАР-76. Състезанието Капитана завършва 37-и от общо 73-а завършили в най-тежките хидрометеорологични условия, при които то се е провеждало. За първи път загиват двама души, мнозина са спасени в морето, а потрошените от щормовете яхти са десетки.

След прекалено дълъг престой за доокомлпектоване на яхтата в Ню Йорк, "Кор Кароли" отплава за Куба, където на 20 декември 1976 година стартира в околосветския си рейс. Той е завършен на следващата година, отново на 20 декември с рекордно за размерите и възможностите на яхтата проплавано време - под 202 денонощия. Три години по-късно, това постижение е включено в Книгата за рекорди на Гинес.

След завръщането си в родината капитан Георги Георгиев е удостоен със званието "Герой на НРБ". На името му е кръстен нов 25 000-тонен кораб за насипни товари на БМФ, стана почетен спортист номер едно за 1977 г., както и почетен гражданин на Варна и родния му Кърджали.
Върнете се в началото Go down
Ship of the line
Върховен Адмирал
Върховен Адмирал
Ship of the line


Male
Брой мнения : 621
Age : 32
Localisation : На регата с "Шедар"
Emploi : Ветроходец
Loisirs : Яхти, кораби, Стар Уорс, Литература
Registration date : 08.01.2007

Character sheet
Професия::
Ранк::

Георги Георгиев (Ветроходец) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Георги Георгиев (Ветроходец)   Георги Георгиев (Ветроходец) Icon_minitimeНед Май 27, 2007 9:11 pm

На яхтата на която плаваме аз и Адмирала имаме цяла книга за Кор Кароли и капитана (тази книга и аз я имам в нас) с много хубави снимки и илюстрации. Книгата съм я чел и продължавам да я разглеждам когато съм на яхтата и нямам какво да правя. Препоръчвам ви да я прочетете ако я намерите някъде.
Върнете се в началото Go down
https://portroyalebg.bulgarianforum.net/index.htm
ShadowMan
Навигатор
Навигатор
ShadowMan


Male
Брой мнения : 241
Age : 32
Localisation : оф и аз незнам къде съм
Emploi : Лай иу Шът Тне Фък Ъп
Loisirs : Pirates Of The Caribbean,Spider-Man
Registration date : 14.03.2007

Character sheet
Професия::
Ранк::

Георги Георгиев (Ветроходец) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Георги Георгиев (Ветроходец)   Георги Георгиев (Ветроходец) Icon_minitimeНед Май 27, 2007 9:45 pm

а бе напоследък Ти и Адмирала ме запалихте по морето преди го мразех сега го убикнах ако можете да ми кажете каде да я намерия тази книга

а и кажете някакви други книги за ветроходтсво и морето напоследък си търся доста книги в момента чета тази Корабокрушенецът от цинтия много е ме кефи Smile
Върнете се в началото Go down
Ship of the line
Върховен Адмирал
Върховен Адмирал
Ship of the line


Male
Брой мнения : 621
Age : 32
Localisation : На регата с "Шедар"
Emploi : Ветроходец
Loisirs : Яхти, кораби, Стар Уорс, Литература
Registration date : 08.01.2007

Character sheet
Професия::
Ранк::

Георги Георгиев (Ветроходец) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Георги Георгиев (Ветроходец)   Георги Георгиев (Ветроходец) Icon_minitimeНед Май 27, 2007 9:52 pm

Ооо има много. Ще отворя списък в раздела за книгите да видиш какво има и ще си избереш някоя която ти хареса оттам!
Върнете се в началото Go down
https://portroyalebg.bulgarianforum.net/index.htm
ShadowMan
Навигатор
Навигатор
ShadowMan


Male
Брой мнения : 241
Age : 32
Localisation : оф и аз незнам къде съм
Emploi : Лай иу Шът Тне Фък Ъп
Loisirs : Pirates Of The Caribbean,Spider-Man
Registration date : 14.03.2007

Character sheet
Професия::
Ранк::

Георги Георгиев (Ветроходец) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Георги Георгиев (Ветроходец)   Георги Георгиев (Ветроходец) Icon_minitimeНед Май 27, 2007 10:05 pm

когато го направиш пиши в скайпа или аз ще видя тука
Върнете се в началото Go down
The_Admiral
Адмирал
Адмирал
The_Admiral


Male
Брой мнения : 375
Age : 31
Registration date : 11.01.2007

Character sheet
Професия:: Адмирал
Ранк:: Адмирал

Георги Георгиев (Ветроходец) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Георги Георгиев (Ветроходец)   Георги Георгиев (Ветроходец) Icon_minitimeПон Май 28, 2007 11:15 am

А бе коркароли, как са я забутали в някаква ръждясала витрина, без мачта, прилича на някакво корито за къпане, на което са му лепнали надпис.Не може да се отнасят тала с това велико плавателно средство.
Върнете се в началото Go down
Ship of the line
Върховен Адмирал
Върховен Адмирал
Ship of the line


Male
Брой мнения : 621
Age : 32
Localisation : На регата с "Шедар"
Emploi : Ветроходец
Loisirs : Яхти, кораби, Стар Уорс, Литература
Registration date : 08.01.2007

Character sheet
Професия::
Ранк::

Георги Георгиев (Ветроходец) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Георги Георгиев (Ветроходец)   Георги Георгиев (Ветроходец) Icon_minitimeПон Май 28, 2007 9:22 pm

Е чак велико! Яхтата е корава но сегашните са значително по добри! И все пак тя е историческа ценност и с нея трябва да се отнасят с уважение. Аз лично мисля че би било НАЙ-ДОБРЕ тя все още да плава!

Така би искал Г Г така би било най добре.

Историята на Кор кароли и самата яхта биха били по живи! Да не говорим че яхти от типа на К К издържатъ ужасно много време но когато с тях се плава.

След "най" се слага тире Wink
Върнете се в началото Go down
https://portroyalebg.bulgarianforum.net/index.htm
Sponsored content





Георги Георгиев (Ветроходец) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Георги Георгиев (Ветроходец)   Георги Георгиев (Ветроходец) Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Георги Георгиев (Ветроходец)
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Port Royale.Bg :: Седемте морета :: История-
Идете на: