Въпреки, че няма нищо общо с фентъзито тази дългоочаквана нова част от поредицата Age of Empires не можеше да остане незабелязана от нас. Според думите на интернет издания като GameSpy Age of Empires 3 е една от най-очакваните игри за 2005 година (заедно с: Battlefield 2, Star Wars Battlefront 2, Quake 4, KOTOR 2 и др.). Въпреки всичко Age of Empires 3 бе една от игрите, които лично аз най-много очаквах. Като краен резултат моето чакане бе възнаградено. Играта е направо прекрасна! Не случайно една от хвалбите в сайта на Age of Empires 3 гласеше “After seeing the screenshots, our jaws hit the floor…”(IGN).
Разбира се въпреки многото хвалби, това не пречеше на тълпите от критици да оплюят играта. Критиките, които чух бяха най-разнообразни от цялостната структура на играта, та чак до графиката. Но това за мен няма значение защото според мен създателите са си свършили работата добре. Изкуственият интелект е изпипан, избора на националности също е подбран повече от добре. Графиката е красива и радва окото. Икономическата структура е по-изпипана от всякога – нещо което в предишните игри не беше така. Като цяло духа на Age of Empires е запазен. Всяка една националност си има своите бонуси и минуси, уникален тип единици и др.
Както съм тръгнал да изброявам направо ще премина към същинската част на играта. Както можете да се досетите Age of Empires 3 не е поредното Mythology. Битките, които ще водите ще датират от последните османски нападения на Европа до индустриалната ера, като най-същественият период от време ще бъдат великите географски открития. Или по-скоро битките за тях. Това ми напомня да заговоря за Single Player частта на играта, защото явно играта е замислена за масовият Multi Player геймър. Кампаниите за разделени на три части. Първата започва с отчаяната защита на остров Малта от турските атаки. В тази кампания вие поемата контрола на малтийският рицар Morgan Black и неговите войни, с които трябва да защитавате форта. Малко по-малко приключенията на малтийските рицари ще ви докарат до новият свят и великото търсене за ацтекския фонтан на младоста. Следващата кампания се отнася за внука на Morgan Black наречен John Black, където сте вкопчени в отчаяна битка за оцеляване с индианците. Общо взето кампаниите са интересни за изиграване, но не над тях бих наблегнал аз. Ако ви е интересно изиграйте ги!
Националностите с които можете да играете в Skirmish или Multi Player режим са: Испанци, Британци, Холандци, Португалци, Немци, Османци, Французи и Руснаци. Няма да се спирам над специалните им единици, за да не стане статията гигантска. Ще се задържа над най-важното. Ерите в които можете да навлизате са пет: Discovery Age, Colonial Age, Fortress Age, Industrial Age и Imperial Age. Идеята за добива на ресурсите е много добре замислен. За щастие вече не се нуждаете от камъни за строеж на кули и фортове. Приоритет ще са ви златните находища, дърветата и храната. Златото не е в изобилие, но ще можете да строите с героя си(да започвате с нещо като герой или по-скоро нещо като скаут) търговски постове, от които можете да си избирате какви ресурси да добивате. Находищата на сребро и злато са само като за начало, после икономиката ви ще зависи от построяването на плантации или банки(в зависимост от националността, с която играете).
В играта печелите и опит(XP J). Строейки сгради и убивайки вражески еденици вие трупате опит за вашият главен град. Да, разбира се градът ви трупа нива и се ъпгрейдва. С всяка следваща ера от главният си град ще можете да си поръчвате всякакви помощи (cards), които ще ви пристигат под формата на shipment – пратка. Градът ще можете да си го манипулирате, както си искате преди и след игра. Можете да си настройвате дековете както си искате и с натрупаният опит да отключвате все повече cards(войници, оръдия, ресурси, ъпгрейди). На всяка националност градовете са различни и екстрите различни. За пример мога да дам Португалците. Техните cards не съдържат почти никаква артилерия, но за сметка на това имате почти неизчерпаемо количество на бойни единици. Най-важното нещо, което трябва да имате предвит с тези пратки това е възможността да си построите Форт. Сещате се за какво може да се използва форта. Него можете да го викате като пратка само веднъж! За това внимавайте къде ще го построите и как ще го отбранявате.
Принципно това са най-важните неща за Age of Empires 3. Също така трябва да се отбележи наличието на съкровища по картата, които биват пазени от различни животни и ренегати. Лимита на определени единици и сгради, който е поставен. Лимит на флотата – не можете да строите повече от пет галеона и много други неща, които не могат да бъдат поместени в една статия а и не трябва
.
Като за финал ще кажа ,че поредиците Age of Empires са сред най-любимите игри. И определено Age of Empires 3 е най-добрата. Прецизна графика, изпипан изкуствен интелект, страхотна икономична система и най-вече пушки и оръдия!